W środę i czwartek w części Holandii środkowej i południowej spodziewana jest zła jakość powietrza z powodu smogu - poinformował Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM).
W środę największe ryzyko wystąpi w części prowincji Flevoland i Utrecht oraz w centralnych i zachodnich rejonach Północnej-Brabancji. W czwartek smog ma pojawić się na obszarach położonych na południe od linii biegnącej od Lejdy przez Amersfoort do Apeldoorn.
Według RIVM smog powstaje w wyniku nagromadzenia zanieczyszczeń powietrza podczas słonecznej, bezwietrznej pogody. Może on powodować nasilenie problemów z oddychaniem, kaszel, duszności, pogorszenie objawów astmy oraz spadek wydolności płuc.
Instytut zaleca osobom szczególnie wrażliwym na zanieczyszczenia ograniczenie aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, zwłaszcza po południu i wczesnym wieczorem, kiedy stężenie zanieczyszczeń będzie najwyższe. Najbardziej narażone są dzieci, seniorzy oraz osoby cierpiące na astmę.
Jednocześnie od środy do piątku KNMI wprowadzi pomarańczowy alert pogodowy przed ekstremalnymi upałami dla centralnej i południowej części kraju. W prowincjach Groningen, Fryzja i Drenthe obowiązywać będzie żółte ostrzeżenie.
Władze apelują o odpowiednie nawodnienie, unikanie słońca w najgorętszych godzinach dnia oraz zwracanie szczególnej uwagi na osoby starsze, chore, dzieci, a także zwierzęta.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu fakty.nl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz