Zamknij

Koniec Euro dla Holendrów

17:50, 27.06.2021
Skomentuj

Reprezentacja Holandii przegrała z Czechami i zakończyła swój udział w Euro 2020.

Pierwsza połowa w Budapeszcie nie była wielkim widowiskiem i na boisku nie działo się wiele. Holendrzy mieli zaledwie dwie okazje, po których mogli pokusić się o zdobycie gola, ale pod koniec pierwszej połowy Van Aanholt nie trafił w bramkę z dogodnej sytuacji. Wcześniej piłkę głową do siatki mógł skierować De Ligt, ale również nie wykorzystał szansy. Czesi czuli się na boisku swobodnie i również próbowali tworzyć sobie sytuacje. Stekelenburg dość łatwo złapał jednak strzał Schicka, a później w dogodnej sytuacji w bramkę nie zdołał trafić Barák.

W stolicy Węgier zdecydowanie więcej działo się po przerwie, ale to Czesi mieli znacznie więcej powodów do radości. W 52 minucie meczu Holandia mogła i powinna objąć prowadzenie. W doskonałej sytuacji znalazł się Malen, który stanął w zasadzie oko w oko z bramkarzem. Piłkarz PSV próbował mijać golkipera Czech, co niestety mu się nie udało. Trzy minuty później sytuacja kadry De Boera stała się fatalna, bo z boiska wyleciał Matthijs de Ligt. Obrońca Juventusu popełnił błąd w defensywie, który rozpaczliwie próbował naprawić. Defensor zagrał ręką, czym przeszkodził Czechowi w wyjściu na sytuację sam na sam z bramkarzem. Decyzja VARu mogła być tylko jedna i była to czerwona kartka dla młodego defensora. Od tego momentu Czechy zaczęły dominować i prowadzić grę, a na efekty nie trzeba było czekać długo. W 64 minucie Holandię uratował jeszcze Dumfries, który blokował strzał Czecha z pola karnego. Cztery minuty później Oranje nie uratowało już nic. Po rzucie wolnym zgrana głową piłka trafiła na długi słupek, gdzie bez problemu do bramki wpakował ją Tomas Holes. Holendrzy próbowali się odgryźć i atakować, ale Czesi mieli w tym meczu wszystko pod kontrolą. Na dziesięć minut przed końcem meczu było już 2:0. Stekelenburga uderzeniem na krótki słupek pokonał Patrik Schick, a asystę zaliczył strzelec pierwszego gola Tomas Holes.

Po pewnym wygraniu grupy reprezentacja Holandii miała mieć utorowaną drogę co najmniej do półfinału Euro 2020, ale przygoda z mistrzostwami kończy się dla Holandii niespodziewanie porażką z Czechami, którzy w swojej grupie zajęli dopiero trzecie miejsce.