Od 1 lipca wielu mieszkańców Holandii korzystających ze zmiennych umów energetycznych zapłaci wyższe rachunki za prąd i gaz. Jak informuje portal NU.nl, podwyżki w niektórych przypadkach przekroczą 10 procent w porównaniu z początkiem 2026 roku.
Według danych holenderskiego Urzędu ds. Konsumentów i Rynków (ACM) około 37 procent gospodarstw domowych posiada obecnie umowy ze zmienną taryfą. Większość z nich aktualizuje ceny właśnie 1 lipca.
Wzrost cen jest częściowo związany z wcześniejszym skokiem notowań energii wywołanym konfliktem z Iranem oraz czasowym zamknięciem Cieśniny Ormuz, jednego z najważniejszych szlaków transportu surowców energetycznych na świecie.
Choć Stany Zjednoczone i Iran wynegocjowały zawieszenie broni oraz porozumiały się w sprawie ponownego otwarcia szlaku transportowego, sytuacja na rynku nadal pozostaje niepewna. Po 18-godzinnych rozmowach strony osiągnęły jedynie wstępne porozumienie i liczą na wypracowanie ostatecznej umowy do połowy sierpnia. Wciąż nierozwiązane pozostają jednak kluczowe kwestie, takie jak irański program nuklearny oraz wzajemny brak zaufania między władzami obu państw.
Eksperci rynku energetycznego ostrzegają, że w obliczu nadchodzącej zimy warto ponownie przeanalizować warunki swojej umowy.
"Dla wielu osób do 1 lipca przejście ze zmiennej taryfy na umowę stałą lub dynamiczną nie wydawało się pilne. Teraz taka potrzeba może już istnieć, ponieważ wiele gospodarstw domowych odczuje podwyżki cen." – powiedział Tom Schuitemaker z porównywarki cenowej Pricewise.
Również ceny umów ze stałą stawką wzrosły w ostatnim czasie. Mimo to, zdaniem dyrektora porównywarki Keuze.nl, Geert Wirken, mogą one być obecnie korzystniejszym rozwiązaniem niż pozostawanie przy taryfie zmiennej. Dodatkową zachętą są oferowane przez dostawców rabaty i premie dla nowych klientów podpisujących umowy na stałą cenę.
Eksperci zwracają uwagę, że szczególnie istotna jest sytuacja na rynku gazu. W okresie zimowym zużycie gazu przez gospodarstwa domowe znacząco rośnie, a ewentualne kolejne podwyżki mogą mocno odbić się na domowych budżetach.
Specjaliści podkreślają, że zużycie energii elektrycznej łatwiej dostosować do zmieniających się cen niż zużycie gazu. Pralkę, zmywarkę czy ładowanie samochodu elektrycznego można zaplanować na godziny z niższymi stawkami, podczas gdy zapotrzebowanie na ogrzewanie zależy głównie od pogody.
Dynamiczne taryfy mogą więc być korzystne dla osób aktywnie zarządzających swoim zużyciem energii. Nie są jednak rozwiązaniem dla każdego.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu fakty.nl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz