Wiadomości z Holandii

Zamknij

Eksperci apelują o wprowadzenie do szkół lekcji o żałobie i stracie

mr 13:41, 28.06.2026 Aktualizacja: 13:50, 28.06.2026
Skomentuj Eksperci apelują o wprowadzenie do szkół lekcji o żałobie i stracie

Psychologowie, pedagodzy oraz badacze zajmujący się żałobą apelują o wprowadzenie do programów nauczania w holenderskich szkołach tematów związanych ze stratą i przeżywaniem żałoby. Ich zdaniem rozmowy o śmierci i utracie bliskich nie powinny rozpoczynać się dopiero po tragedii, lecz stanowić element edukacji emocjonalnej dzieci.

Z wcześniejszych badań wynika, że ponad 75 procent dzieci poniżej 16 roku życia doświadczyło śmierci bliskiej osoby, takiej jak członek rodziny lub przyjaciel. Temat ten pojawia się również za sprawą głośnych wydarzeń, m.in. niedawnego śmiertelnego wypadku podczas szkolnego obozu w Zelandii.

Mimo to żałoba nie została uwzględniona w podstawie programowej szkół podstawowych, a przyszli nauczyciele nie mają obowiązkowych zajęć przygotowujących ich do wspierania uczniów po stracie.

Z badania przeprowadzonego przez NOS Jeugdjournaal wynika, że większość szkół posiada procedury postępowania na wypadek śmierci ucznia lub pracownika, ale na co dzień nie prowadzi zajęć dotyczących żałoby. W części placówek temat jest wręcz omijany, ponieważ uznaje się, że powinien być poruszany wyłącznie w domu.

Zdaniem ekspertów takie podejście może sprawić, że dzieci przeżywające stratę czują się osamotnione i ukrywają swoje emocje. Profesor Lonneke Lenferink podkreśla, że regularne rozmowy o żałobie w szkole pomagają dzieciom poczuć się zauważonymi i zrozumianymi.

Specjaliści przypominają również, że dzieci przeżywają żałobę inaczej niż dorośli - potrafią w jednej chwili bawić się z rówieśnikami, a chwilę później odczuwać silny smutek lub złość. To sprawia, że dorośli często błędnie zakładają, iż dziecko już poradziło sobie ze stratą.

Eksperci proponują, aby temat emocji i żałoby wprowadzać w naturalny sposób, m.in. poprzez wiersze, piosenki czy rozmowy związane z tradycjami różnych kultur i religii, takimi jak meksykański Dzień Zmarłych czy chrześcijańskie Zaduszki.

Sekretarz stanu ds. edukacji Judith Tielen przyznała, że lekcje o żałobie nie są częścią obowiązującej podstawy programowej. Przypomniała jednak, że szkoły mają obowiązek zapewniać uczniom bezpieczne środowisko i przestrzeń do wyrażania emocji. Zaapelowała do wszystkich placówek, aby każdego dnia znajdowały czas na rozmowę z dziećmi o uczuciach, w tym również o stracie i żałobie.

(mr)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu fakty.nl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%