Wiadomości z Holandii

Zamknij

AI nie zabierze większości pracy, ale może zwiększyć obciążenie psychiczne

mr 13:43, 28.06.2026 Aktualizacja: 13:50, 28.06.2026
Skomentuj AI nie zabierze większości pracy, ale może zwiększyć obciążenie psychiczne

Większość pracowników w Holandii uważa, że rozwój sztucznej inteligencji nie zmieni znacząco ich pracy w ciągu najbliższych pięciu lat. Jednocześnie coraz więcej osób spodziewa się, że wykonywane obowiązki staną się bardziej wymagające psychicznie - wynika z badania Holenderskiej Organizacji Stosowanych Badań Naukowych (TNO), cytowanego przez AD.

Badanie przeprowadzono wśród około 60 tysięcy pracowników i 6 tysięcy pracodawców. Ponad 60 procent zatrudnionych uważa, że ich praca pozostanie w dużej mierze taka sama, a podobnego zdania jest nieco ponad połowa pracodawców.

Spośród osób spodziewających się zmian niemal trzy czwarte wskazuje, że będą one wynikać z nowych technologii. Opinie dotyczące wpływu AI są jednak podzielone – około 40 procent pracowników uważa, że praca stanie się łatwiejsza, ale niemal tyle samo obawia się spadku satysfakcji z wykonywanych obowiązków.

Zdaniem badaczy największym wyzwaniem może być wzrost obciążenia psychicznego. Około jedna trzecia pracowników i pracodawców przewiduje, że automatyzacja prostych zadań sprawi, iż pozostaną głównie bardziej skomplikowane obowiązki wymagające większego skupienia.

Eksperci przypominają, że problem wypalenia zawodowego w Holandii narasta od lat. Ich zdaniem wdrażanie sztucznej inteligencji powinno uwzględniać nie tylko wzrost efektywności, ale także wpływ na dobrostan pracowników. Istotne jest również zachowanie odpowiedniej autonomii w pracy, ponieważ część osób obawia się, że AI będzie wykorzystywana do intensywniejszego monitorowania pracowników.

TNO podkreśla, że sama sztuczna inteligencja nie gwarantuje wzrostu produktywności. Korzyści pojawią się tylko wtedy, gdy firmy odpowiednio wykorzystają zaoszczędzony czas i będą wdrażać nowe technologie we współpracy z pracownikami.

(mr)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu fakty.nl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%