Zamknij

Holandia pokonuje Macedonię Północną 3-0

17:54, 21.06.2021 Aktualizacja: 17:56, 21.06.2021
Skomentuj

Reprezentacja Holandii bardzo pewnie pokonała Macedonię Północną w ostatnim meczu fazy grupowej Euro 2020.

Holendrzy już przed pierwszym gwizdkiem mieli zapewnione wyjście z grupy, a ich rywale mieli świadomość, że spotkanie na Johan Cruyff ArenA będzie ich ostatnim na tej imprezie.

Frank de Boer potraktował mecz z Macedonią poważnie i dokonał tylko dwóch zmian w swojej podstawowej jedenastce. Oranje zaczęli mecz dość przeciętnie i to Macedończycy mieli na początku swoje okazje. W 9 minucie piłka wylądowała w bramce Stekelenburga, ale arbiter boczny wskazał na pozycję spaloną jednego z atakujących. Szybka weryfikacja VAR potwierdziła dobrą decyzję sędziego. Po kilku minutach Holendrów uratował zaś słupek.

Od tego momentu Oranje wzięli się nieco do roboty i zaczęli przeważać. W 24 minucie Macedończycy musieli wyciągać piłkę z siatki po raz pierwszy. Szybka kontra i dwójkowa akcja między Malenem, a Depayem zakończyła się spokojnym wykończeniem akcji przez tego drugiego. W tej sytuacji Macedończycy reklamowali faul we wcześniejszej fazie akcji, ale do gry ponownie wszedł VAR. Sędziowie nie doszukali się faulu Daleya Blinda i uznali bramkę. Holendrzy mogli pokusić się o jeszcze jedno trafienie w pierwszej części meczu, ale brakowało im nieco dokładności i skuteczności.

Druga część meczu rozpoczęła się dla Holendrów bardzo dobrze, bo już po sześciu minutach piłkę w bramce umieścił Wijnaldum. Kapitan Holendrów otrzymał idealne podanie od Depaya i wpakował piłkę do bramki z najbliższej odległości. Strata drugiego gola podłamała nieco walecznych Macedończyków, którzy po siedmiu kolejnych minutach ponownie stracili gola. Dobrą prostopadłą piłkę w pole karne dostał Depay, który zmusił bramkarza do interwencji. Do odbitej piłki dopadł Wijnaldum i zdobył swojego trzeciego gola na tym turnieju. W 73 minucie poprzeczka uratowała Macedonię przed stratą czwartego gola, kiedy potężnie uderzył rezerwowy Weghorst. Debiutanci na Euro robili wszystko, aby zdobyć chociaż honorowego gola. Futbolówka wylądowała w końcu w siatce Stekelenburga, ale ponownie wskazano na pozycję spaloną.

Oranje kończą fazę grupową z kompletem zwycięstw i 9 punktami. Ekipa De Boera pokonała Ukrainę 3:2, Austrię 2:0 i Macedonię Północną 3:0. Kolejne spotkanie na Euro Holendrzy będą grać już jednak poza Johan Cruyff ArenA, gdzie zagrali wszystkie trzy mecze grupowe.